Kiedy czytać dziecku? Garść porad od neurologopedy.

Nie mam telewizora, jednak podczas mojej ostatniej styczności z nim zobaczyłam reklamę, o której pomyślałam: fajna, podoba mi się. Otóż, reklama (nie wiem już czego) zachęca aby czytać dziecku przed wyjściem do pracy, jeśli rodzic nie ma na to czasu przed snem. Takie czytanie na dzień dobry.

Ale po co w ogóle czytać dziecku?

Głośne czytanie dziecku to nie tylko budowanie głębokiej więzi z mamą czy tatą. Dodatkowo malec poszerza zasób słów, uczy się poprawnej artykulacji, a jednocześnie ćwiczy pamięć. Bardzo ważną umiejętnością rozwijaną przez dziecko podczas słuchania jest koncentracja, która będzie mu potrzebna na każdym etapie życia.

czytać dziecku

Czytanie przyspiesza rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny, uczy odróżniać dobro od zła, rozwija wyobraźnię i poczucie humoru. Dziecko dzięki poznanym historiom jest w stanie kreować na ich podstawie własny świat zabaw. Jednocześnie uczy się tworzenia rzeczywistości poprzez słowa.

Historie czytane dzieciom mają też dużą siłę oddziaływań terapeutycznych. Bohaterowie bajek często prezentują postawy niezrozumiałe dla dzieci i wyrażają emocje trudne do nazwania. Dzięki temu mały człowiek buduje system wartości i zdobywa umiejętność wczuwania się w sytuację drugiej osoby. Jest to dodatkowo niezwykle cenna umiejętność przed pójściem do szkoły, gdzie przydadzą mu się umiejętności społeczne. Czytanie to przygotowywanie dziecka do dorosłego życia, stanowiące jednocześnie znakomitą rozrywkę.

Czytać dziecku codziennie

Nawyk czytania u dziecka jest pierwszym krokiem, aby wychować mądrego i jednocześnie szczęśliwego człowieka. Czytanie dziecku chociażby tylko „na dobranoc” powinno być czymś naturalnym, tak jak na przykład mycie rąk przed obiadem czy mycie zębów przed snem. Głośne czytanie dziecku powinno być codzienną aktywnością. Dziecko widzące czytającego mu rodzica, czuje jego bliskość, poświęconą uwagę – nawiązuje się porozumienie, które jest niezbędne do prawidłowego odbioru danego tekstu. Buduje się również relacja i więź dziecka z rodzicem.

czytać dziecku

Czytanie to proces twórczy o bardzo dużej sile. Rozszerza wyobraźnię, zaspokaja podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka – potrzebę uwagi, wspólnego działania z mamą czy tatą. Dzięki umiejętności czytania i rozumienia tekstów jesteśmy w stanie funkcjonować w świecie.

My, dorośli czytamy nie tylko książki, ale również wykresy, obrazy, komunikaty pojawiające się na urządzeniach elektronicznych. Nie wyobrażamy sobie egzystowania w dzisiejszym świecie bez tej umiejętności, tak zwanego dekodowania znaczeń. Czytanie to jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych. Warto czytać dziecku bo w ten sposób przekazujemy mu wiedzę, która w przyszłości zaowocuje sukcesami w szkole, a następnie w życiu zawodowym. Dodatkowo bajki mają funkcje terapeutyczne, pomagają zrozumieć otaczający nas świat, a dzięki przykładom z książek możemy wytłumaczyć dziecku wiele trudnych kwestii. Ponadto codzienne czytanie dziecku może wprowadzić je w świat wartości oraz emocji, takich jak uczciwość, szacunek, sprawiedliwość, miłość czy przyjaźń, a także pokazać mu różnice między dobrem a złem.

Nawet 20 minut dziennie poświęcone na głośne czytanie dziecku to mądry sposób na spędzanie z nim czasu, a dodatkowo najlepsza inwestycja w jego przyszłość.

czytać dziecku

Dodaj komentarz