Dziecko nie mówi lub mówi mało?

Dlaczego warto udać się do larynologa przed wizytą u logopedy? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Historia z gabinetu

Do mojego gabinetu trafia dziewczynka w wieku trzech lat i dwóch miesięcy. Nie mówi. Powtarza kilka samogłosek, wydaje dźwięki, ale nie jest to mowa. Mama przynosi diagnozy od dwóch różnych logopedów. Pierwszy mówi, że to opóźniony rozwoj mowy. Drugi, że to autyzm. Dziecko jednak nie wykazuje zachowań ze spektrum autyzmu. Nie jest to również afazja. Terapeuta, który prowadził dziecko wcześniej zaczął już wprowadzać alternatywną komunikację.  Neurologicznie wszystko jest w porządku. Psycholog twierdzi, że rozwój intelektualny w normie. Rozumienie jest. Kontakt wzrokowy jest. Dziecko próbuje naśladować, jednak szybko się niecierpliwi. Denerwuje się, ale widać, że chce współpracować.  Z wywiadu z matką wynika, że dziecko nie choruje, nie ma katarów, alergii, nie chrapie. Nikt nie poradził matce wizyty u laryngologa. Pediatra, któremu matka zgłosiła problem z mową, twierdzi, że dziewczynka ma jeszcze czas, że bunt dwulatka.

dziecko nie mówi

Wizyta u laryngologa

     Dziewczyna trafia do laryngologa. Diagnoza brzmi: wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

     Wysięk w uchu, czyli płyn, który utrudnia rozchodzenie się fal dźwiękowych. Owszem, dziecko słyszy, jednak tak, jakby miało wodę w uszach albo było pod wodą. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to bardzo często schorzenie u dzieci do 4 roku życia. Nieleczone wysiękowe zapalenie ucha może doprowadzić do całkowitej głuchoty. Zapalenie przebiega bez ostrych objawów takich jak ból czy podwyższona temperatura. Według statystyk, nawet 80% dzieci do czwartego roku życia przynajmniej raz choruje na wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

Przyczyny wysiękowego zapalenia ucha

     Często przyczyną wysiękowego zapalenia ucha są powiększone migdałki (które również pogarszają odbieranie dźwięków, gdyż uciskają trąbkę słuchową). Inna przyczyna to refluks przełykowo-gardłowy, w przebiegu którego może dochodzić do zarzucania treści z nosogardła do ucha. Często pojawia się u małych dzieci, u których trąbka słuchowa jest szeroka i otwarta. Przyczyną wysięku w uchu może być też po prostu nieprawidłowy mechanizm funkcjonowania wspominanej już trąbki słuchowej.

Jak przebiega leczenie?

     Po dokładnym badaniu i określeniu w jakim stanie jest ucho dziecka, lekarz najczęściej zaleca leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak po okresie 3 miesięcy leczenie farmakologiczne nie przynosi żadnych efektów, zalecane jest leczenie operacyjne – usunięcie wydzieliny z ucha za pomocą drenażu odsysającego.

dziecko nie mówi

Rozwój mowy a wysiękowe zapalenie ucha

     Zaburzenia  mowy u dzieci w następstwie wysiękowego zapalenia ucha środkowego są konsekwencją niedosłuchu spowodowanego tym schorzeniem. Długotrwały niedosłuch w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym (niekiedy aż do okresu szkolnego) niekorzystnie odbija się na rozwoju mowy, języka, zdolności poznawczych, intelektualnych a nawet i emocjonalnych.

     Z badań wynika, że dzieci, które w okresie wczesnodziecięcym przechodziły wielokrotne zapalenie ucha środkowego uzyskiwały w testach rozwojowych obejmujących IQ, mowę i język statystycznie gorsze wyniki, aniżeli porównywalna grupa kontrolna bez obciążeń zapalnych.

 

Drodzy Rodzice i Logopedzi, jeśli: 

 • dziecko mało mówi, język rozwija się powoli, mimo że szczególnie zwracasz na to uwagę, stymulujesz, prowadzisz terapię  (więcej: Jak mówić do dziecka?),
 • nie choruje, nie chrapie w nocy, nie ma problemów z oddychaniem czy połykaniem pokarmów, nie ma alergii, nie ma astmy, nie ma gorączki,
 • nie ma zdiagnozowanych  zaburzeń rozwojowych (więcej:  Czy moje dziecko ma autyzm?),
 • nie jest przestymulowane wysokimi technologiami (więcej: Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka?)

zbadajcie słuch, wyślijcie na konsultację do laryngologa.

Zakończenie historii

Dziewczynka przeszła leczenie farmakologiczne, które na szczęście przyniosło efekty. Kilka spotkań w gabinecie, dużo ćwiczeń słuchowych oraz wskazówki co robić w domu sprawiły, że mowa dziecka zaczęła rozwijać się w bardzo szybkim tempie. Alternatywna komunikacja nie była potrzebna, nie był to autyzm. Było to wysiękowe zapalenie ucha, które nieleczone mogło doprowadzić do trwałego niedosłuchu i całościowych opóźnień w rozwoju.

 

Dwuletnie, niemówiące dziecko nie powie Wam, że słabiej słyszy. Bardzo ważną rolę w takiej sytuacji odgrywamy tu my, dorośli. Dziecko, które zaczyna słabiej słyszeć zaczyna zachowywać się też dość charakterystycznie, tzn. staje się rozdrażnione, nadpobudliwe, nie słucha poleceń. Często, zostaje to zwalane na bunt dwulatka. Pamiętajmy jednak, że dziecko mimo buntu rozwija swój język. 

dziecko nie mówi

Literatura

Obrębowski A, Obrębowska Z. Wpływ przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego na rozwój mowy u dzieci. Otorynolaryngologia 2009; 8(4): 159-62.

4 komentarze do “Dziecko nie mówi lub mówi mało?”

 1. Cenna uwaga, warto wybrać się z dzieckiem do laryngologa, ale moje ostatnie doświadczenia wskazują, że kolejnym specjalistą do którego warto się udać jest stomatolog, bez względu na to czy dziecko ma uzębienie mleczne, mieszane czy stałe. :).

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 2. Nasz syn również miał zdiagnozowany opóźniony rozwój mowy, w wieku 3 lat laryngolog stwierdził, że ze słuchem jest wszystko w porządku (przy czym nie robił dokładnych badań aparaturą). Po kilku miesiącach pracy u logopedyczne mowa znacznie się poprawiła, jednak syn nadal miał trudność wypowiadania niektórych głosek. Teraz w wieku 4 lat i 2 miesięcy ponownie wykonaliśmy badanie słuchu, tym razem badanie specjalistyczne, w tym endoskopowo, okazało się, że synek ma właśnie wysięk w uchu i słabiej słyszy na jedno ucho. Obecnie bierze leki, a za dwa miesiące mamy iść do kontroli. Mam nadzieję, że leki pomogą..

  Odpowiedz
  • Marlena a jak sprawdzaliaiście tą kamerką do ucha? synek ma 2 latka nic nie mówi, nie zaawsze reaguje na polecenia, kontakt wzrokowy tez nie do konca ok…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz