Szkoła za pasem! Jak przygotować Malucha?

Drodzy Rodzice, szkoła za pasem! Jak pomóc dziecko przetrwać stres związany z pierwszym dniem w szkole? Jak przygotować przedszkolaka do rozpoczęcia nauki?

Rady logopedy.

Słowem wstępu…

Pierwszy dzień w szkole to dla dziecka czas szczególny, ośmielę się stwierdzić, że jeden z najważniejszych w życiu. To właśnie teraz, po przekroczeniu murów szkoły, rozpocznie się jego edukacja, która będzie trwała jeszcze bardzo, bardzo długo. Warto, aby dziecko rozpoczęło ten etap od sukcesu i z wiarą w siebie, gdyż to na pewno wpłynie na powodzenia na wyższych szczeblach nauki.

Wszyscy dobrze wiemy, że posiadane umiejętności, wiedza sprawią, że jesteśmy bardziej pewni siebie i łatwiej się nam  odnaleźć w stresujących sytuacjach. Małe sukcesy, szczególnie w początkowym etapie nauki motywują Malucha do jeszcze większej pracy, zaś szkoła maluje mu się jako przyjazne miejsce, w którym miło spędza czas.

Dziecko, które już na starcie umie mniej niż rówieśnicy i słabiej radzi sobie z zadaniami zaczyna mieć kompleksy, wstydzi się, a szkoła kojarzy mu się jedynie z koszmarem. Zazwyczaj dzieci, które nie radzą sobie w szkole podstawowej wyrastają na bardziej zakompleksionych i mniej pewnych siebie dorosłych ludzi.

Zatem, jak pomóc dziecku zmniejszyć stres i przygotować go do nauki w szkole?

Odpowiedź, jest jednocześnie opisem publikacji Wydawnictwa Edukacyjnego „Szkoła za pasem”, która wychodzi naprzeciw rodzicom, którzy chcą w mądry sposób pomóc swoim dzieciom z radością rozpocząć pierwsze kroki w szkole.

Zajrzyjmy do środka…

 „Szkoła za pasem” składa się z :

  • kart pracy, które zostały podzielone na 4 części, zgodnie z porami roku, każda zawiera 50 stron zadań, czyli tylko po 1 stronie dziennie;
  • 4 zeszytów ćwiczeń: dwóch części łamigłówek, kolekcji cyferek oraz kolekcji literek;
  • 4 przewodników metodycznych dla nauczycieli, które pokazują jak bawić się z dziećmi jednocześnie ucząc;
  • programu wychowania przedszkolnego, który jest zgodny z nową podstawą programową;
  • 3 płyt CD, planszy demonstracyjnych dla najmłodszych, materiałów w wersji elektronicznej oraz aplikacji do przeprowadzania diagnozy.

Dużo tego, prawda?

Karty pracy to zadania, które stymulują analizę i syntezę wzrokową, motorykę małą, mowę, zdolności matematyczne, analizę i syntezę słuchową oraz myślenie przyczynowo – skutkowe. Znajdziecie tu też wiele ćwiczeń lewej półkuli mózgu, tak ważnej w procesie rozwijania się u dzieci języka oraz zadań rozwijających myślenie przestrzenne. Dodatkowo zadania myślenia przez analogię, ćwiczenia obrotów w przestrzeni, szeregowania i przeliczania zbiorów, czyli wstęp do nauki matematyki. Oprócz tego, każde zadanie dostarcza dziecku wiedzy o otaczającym go świecie. Czego chcieć więcej?

A jest więcej!

Kolekcja łamigłówek to zestaw, który każdy logopeda powinien mieć w swoim gabinecie,  zawiera on wiele ćwiczeń lewopółkulowych, szeregowania, pamięci słuchowej oraz słuchu fonemowego, które tak często pojawiają się w gabinetach podczas terapii. Zaś rodzic lub nauczyciel w bardzo łatwy sposób może zauważyć z jakim typem zadań dziecko ma problem, aby móc wyrównać braki przed pójściem do szkoły. Zeszyt z łamigłówkami to również ćwiczenia kodowania, tak ważne i trudne dla dzieci oraz masa zadań, które wymagają koncentracji, a są jednoczenie wspaniałą zabawą. Znajdziecie tu również gry planszowe, w które może bawić się cała rodzina lub grupa przedszkolaków. Gry nie tylko dostarczą Maluchowi wiedzy, ale kształtują u niego umiejętność rywalizacji, czy radzenia sobie z ewentualną przegraną. A to wszystko przeplecione rebusami, ćwiczeniami matematycznymi i grafomotorycznymi.

Dodatkowo pakiet zawiera kolekcję literek, która ćwiczy umiejętność czytania i pisania, jakże ważna dla logopedy! Dodatkowo dziecko przyswaja kierunek zapisu oraz czytania, od lewej do prawej i stymuluje koordynację oko – ręka.  Autorki przygotowały wiele ćwiczeń, które rozbudzają ciekawość pisania, a zamieszczone rymowanki i wierszyki usprawniają analizę i syntezę słuchową oraz uczą koncentracji. Oczywiście należy pamiętać, że są to ćwiczenia dość trudne i są polecane głównie dla dzieci 6 – letnich, jednak po dobrym treningu z pakietem zdolny 5 – latek da sobie radę.

Kolekcja cyferek to wstęp do nauki matematyki, ćwiczenia pomagają dziecku w ciekawy sposób poznać graficzny obraz cyferek, uczą jak je zapisać oraz pomagają rozkodować ten dziwny świat symboli. Dodatkowo zeszyt ćwiczeń zawiera wiele zadań uczących rozpoznawania kształtów i nazw figur geometrycznych oraz rozwiązywania prostych zadań z treścią.

W pakiecie znajdziecie również wiele ćwiczeń językowych, historyjek obrazkowych, opowiadań, pytań, ćwiczeń uzasadniania, które jako logopeda, cenię najbardziej.

Pakiet Szkoła za pasem to dopracowane, kolorowe i ciekawe materiały, które nie są w stanie znudzić się dziecku. To również wartościowa pozycja dla terapeutów, którzy niejednokrotnie są w obowiązku tłumaczyć rodzicom jak powinni ćwiczyć z dzieckiem w domu, co robić, jak stymulować rozwój Malucha.

Do kart została dołączona folia, dzięki której możecie powtarzać zadania grafomotoryczne kilka razy oraz zestaw naklejek, które są wspaniałą motywacją dla najmłodszych. A przez te wszystkie zadania poprowadzi Was uroczy jamniczek.

Dużym plusem jest również forma wydania zeszytów. Twarde kartki z możliwością łatwego wyrywania oraz ewentualnego kopiowania, dla dzieci, które potrzebują więcej powtórzeń. Materiały są kolorowe, przejrzyste, a co najważniejsze zróżnicowane pod względem trudności.

Jeśli jesteś nauczycielem, który pracuje z grupą przedszkolaków i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pakietem Szkoła za pasem warto zerknąć na filmy prezentujące, jak korzystać z materiałów na kanale YouTube.  Będzie to duże ułatwienie i na pewno obejrzane filmy natchną Was do wymyślania własnych pomysłów.

Podsumowując…

Rodzice często kupują kolorowe magazyny, zagadki, łamigłówki w kioskach czy księgarniach, które z założenia mają rozwijać intelekt dziecka i ćwiczyć mózg. Sama często oglądam te dziecięce gazetki i niejednokrotnie jestem zawiedziona. Ćwiczenia nie są dostosowane do umiejętności dzieci, są zbyt łatwe lub zbyt trudne, instrukcje dla rodziców są napisane w niejasny sposób, a i tak większość zawartości owej gazetki to reklamy zabawek i programów telewizyjnych dla dzieci. „Szkoła za pasem” to pakiet ćwiczeń, który został stworzony z myślą o rozwoju dzieci, przez osoby, które wiedzą w jakim sposób uczyć najprzyjemniej i najefektywniej.

Jako logopeda, który pracuje z dziećmi z zaburzeniami rozwoju oraz zajmuje się stymulacją rozwojową najmłodszych polecam tę publikację dla Rodziców, Dziadków oraz innych terapeutów, gdyż rozwija ona wszystkie funkcje poznawcze dziecka. A to wszystko podane jest w ciekawy, łatwy i przyjemny sposób. A co najważniejsze – przez zabawę! Sama z wielką radością oglądałam po raz pierwszy zeszyty Szkoły za pasem i byłam zachwycona i trochę zawiedziona, gdyż kiedy ja byłam małą 6 letnią dziewczynką nie było takich fajnych pomocy. Dodatkowo zadania, które zawiera publikacja całościowo usprawniają rozwój Malucha w sposób mądry i zgodny z możliwościami Dziecka.

 Wydawnictwo Edukacyjne zaprasza najmłodszych do myślenia  – tej najprzyjemniejszej z rozrywek.

papuga.com.pl

 

Dodaj komentarz