Jak przygotować się na pierwszą wizytę u logopedy ze swoim dzieckiem? Co warto zabrać, o czym poinformować, aby spotkanie było jak najbardziej pomocne.
Drogi Rodzicu! Oto kilka informacji, jak ułatwić dziecku pierwsze spotkanie z logopedą.
Wstępny zarys trudności, umówienie terminu
Nasza konsultacja zaczyna się już podczas rozmowy telefonicznej. Podczas ustalania terminu wizyty stosuję zasadę pod malucha, tzn. jeśli poinformujesz mnie, że Twoje dziecko ma drzemkę od 11 do 13, to staram się umówić wizytę dłuższą chwilę przed drzemką, lub po. Na pierwszym miejscu musimy zadbać o komfort małego pacjenta.
Kwestionariusz wywiadu, dokumentacja medyczna o dziecku, nagrania
Przed wizytą otrzymasz tzw. kwestionariusz wywiadu, zazwyczaj proszę, aby wypełnić go i odesłać na maila. Jest to dla mnie bardzo wartościowy materiał. Zawiera dużo informacji o dziecku, o tym jaka jest jego rutyna, co lubi, jakie są jego wyzwania, jak widzi go rodzic, jaki był start rozwojowy malucha.
Jeżeli posiadasz opinię, informacje na temat dziecka od innych specjalistów tj. psycholog, fizjoterapeuta, opinia z przedszkola; proszę o zabranie na pierwszą wizytę. Zazwyczaj, zanim maluch poczuje się swobodnie w moim gabinecie, mam czas zerknąć.
Bardzo przydatne są też nagrania dziecka w warunkach „domowych”, najbardziej naturalnych. Interesuje mnie zabawa, próby komunikacji z dorosłym – jeśli takie są.
Bilans ilości oraz jakości mowy dziecka
Jeżeli niepokoi Cię ilość słów, które mówi Twoje dziecko proszę, aby do czasu wizyty zapisywać wszystkie słowa, wyrażenia dźwiękonaśladowcze, gesty znaczące, dźwięki znaczące, wszystko jest zrozumiałe dla Was. Dzięki temu wiem, jak wygląda słownik malucha i na ile mogę to wykorzystać, aby już na pierwszym spotkaniu wydobyć nowe dźwięki. Często posługuję się też Inwentarzem Rozwoju Mowy i Komunikacji Magdaleny Smoczyńskiej, który pokazuje nie tylko ilość używanych słów, ale również czy według rodzica dziecko je rozumie. Do pobrania bezpłatnie na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych. Link:
Game changer pierwszej wizyty
W kontekście pracy z małymi dziećmi bardzo ważne jest dopytanie o ulubione aktywności, bajkowych przyjaciół, co dziecko lubi robić, jakimi zabawkami bawi się najczęściej. Zazwyczaj przygotowuję jedną rzecz/zabawkę tego typu, którą stosuję jako tzw. przełamanie lodów.
A następnie, kiedy mam już bazę wiedzy o dziecku, innych specjalistów czy z wywiadu, staram się wybadać poprzez zabawę jak wygląda komunikacja malucha, z czym ma problem i nad czym należy pracować, aby pomóc mu w wyzwaniach komunikacyjnych.
To doskonały przewodnik, który rozwiewa wątpliwości i pomaga lepiej zrozumieć, co można się spodziewać podczas pierwszej wizyty u logopedy. Wartościowe wskazówki i profesjonalne podejście sprawiają, że blog staje się pomocnym źródłem dla rodziców i osób poszukujących wsparcia w dziedzinie logopedii.