Leśne przedszkole – 5 zalet

Nauka chińskiego dla trzylatków, zajęcia z jogi, multimedialna sala doświadczeń? A może leśne przedszkole?

Co to jest leśne przedszkole?

     Leśne przedszkole to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych placówek tego typu. Jest to przedszkole, tyle że na świeżym powietrzu. Oczywiście w razie bardzo złych warunków atmosferycznych, dzieci mają gdzie się schronić, jednak generalnie rzecz biorąc, spędzają na zewnątrz znacznie więcej czasu niż wewnątrz.

Jakie są tego zalety?

1. Pierwsza zaleta to oczywiście samo spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpływa na zdrowie dzieci. Teraz może paść pytanie o to czy dzieci będąc ciągle na zewnątrz nie marzną i częściej nie chorują. Otóż nie. Według przeprowadzonych badań dzieci, które uczęszczały do takich placówek mniej, lub w ogóle nie chorują. W tym miejscu warto przytoczyć skandynawskie przysłowie, że które mówi, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Rodzice często narzekają, że w przedszkolach jest zbyt wysoka temperatura. Dzieci wychodząc z budynku doznają wręcz szoku termicznego i to często jest przyczyną przeziębień i innych chorób.

2. Drugi argument za tym, że leśne przedszkole to świetny pomysł to fakt jak bardzo podczas takich zajęć rozwija się kreatywność dziecka. W leśnych przedszkolach nie ma grających, śpiewających i skaczących zabawek. Dzieci bawią się tym co oferuje miejsce. I wtedy w cudowny sposób patyk staję się najlepszą zabawką na świecie, która może być wszystkim, magiczną różdżką, mieczem, pistoletem czy fragmentem namiotu, który można zbudować. Budowle z patyków i liści, drabinka ze sznurków czy lin, która służy potem do wspinaczki czy tory przeszkód między pniakami drzew. Czy jakakolwiek zabawka zapewni dziecku tyle radości?

3. Trzecia zaleta to fakt jak podczas takich zajęć rozwija się motoryka, zarówno mała jak i duża. Zróżnicowane podłoże po którym chodzą dzieci zapobiega powstawaniu wad postawy i stóp. A przede wszystkim ruch, który jest tak potrzebny dzieciom, niemogącym usiedzieć w jednym miejscu. A takie właśnie są dzieci w wieku przedszkolnym. Nie skazujemy naszej pociechy na siedzenie na dywanie w dusznej sali, pośród masy zabawek, które sprawiają dziecku frajdę zazwyczaj tylko podczas pierwszej zabawy.

Leśne przedszkole

4. Współczesny świat to czas wielkiej technologizacji. Sprawiła ona, że widok dziecka obsługującego tablet czy telefon komórkowy nie jest niczym dziwnym. Jest wręcz czymś normalnym! Wystarczy rozejrzeć się dookoła – często można zobaczyć rodzica, który wtyka dziecku telefon lub tablet do ręki, aby to siedziało cicho. Tak jest wygodnie dla rodzica, ale niestety z ogromną szkodą dla dziecka (tutaj opisuję szerzej ten problem). Leśne przedszkole to miejsca, w którym nie ma ani miejsca, ani czasu na takie urządzenia. Dzięki temu dzieci nie psują sobie wzroku i nie stymulują się niepotrzebne ruchomymi obrazami, które mają bardzo negatywny wpływ na rozwój ich funkcji poznawczych.

5. Ostatni powód, który przekonuje mnie do stwierdzenia, że leśne przedszkole jest świetne to fakt, że dzieciom przebywającym w takich placówkach znacząco wzrasta umiejętność koncentracji. Zaspokojenie potrzeby wybiegania się sprawia, że w czasie późniejszych zajęć wymagających skupienia dłuższego niż 7 minut, leśne przedszkolaki nie mają z tym problemu.

     Leśne przedszkole to naprawdę świetne miejsce, które zdaje się mieć więcej zalet niż wad. Gorąco polecam wybranie takiego miejsca dla swojego dziecka. Jestem pewna, że twój maluch będzie zachwycony takim miejscem!

Leśne przedszkole

Dodaj komentarz