Czym zajmuje się neurologopeda?

Z czystej ciekawości wpisałam w wyszukiwarkę hasło: „czym zajmuje się neurologopeda?„. Wyniki były zaskakujące. Pierwsza informacja: neurologopeda pracuje z osobami chorymi psychicznie. Nieprawda. Inna strona podaje, że neurologopedia to terapia – z tym też się zgodzić nie mogę. A więc czym zajmuje się neurologopeda?

 

Wiele działów logopedii

Niestety duża liczba osób żyje w przekonaniu, że logopeda to tylko „ta pani od wad wymowy”. Otóż nie. Logopedia to wielka nauka, która w ostatnim czasie bardzo szybko się rozwija. Powstają nowe działy, np. onkologopedia, która jest specjalizacją logopedyczną powiązaną z onkologią – głównie nowotworami szyi czy głowy. Mamy logopedię artystyczną, osobną grupę dla terapeutów zajmujących się jąkaniem (balbutologopedia) czy niedosłuchem (surdologopedia). Jest co robić!

 

Definicja neurologopedii

Cytując Słownik Języka Polskiego:

 • neuro- to pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek znaczeniowy z nerwami lub układem nerwowym,
 • logopedia to dział pedagogiki zajmujący się kształtowaniem prawidłowej mowy w okresie jej rozwoju i usuwaniem wad wymowy

Powtórzę: „kształtowaniem prawidłowej mowy w okresie jej rozwoju” Oznacza to, że do logopedy przychodzą również dzieci, które nie mówią, a już powinny. Pierwszy zaś człon – neuro -wskazuje, że mowa, czy ewentualne niwelowanie wad wymowy odbywa się za pomocą stymulacji mózgu i tworzenia się nowych połączeń nerwowych lub usprawniania połączeń już działających lub z jakiegoś powodu przerwanych.

 

Czym zajmuje się neurologopeda?

Momentem rozpoczęcia się aktu mowy w procesie rozwoju człowieka nie jest pierwsze słowo. Mowa człowieka, a właściwie etap prymarny, wstępny do rozwoju mowy to umiejętność pobierania pokarmów i płynów. Są to sekwencyjne czynności, które w późniejszym etapie pozwolą dziecku reduplikować sylaby, czyli gaworzyć. Tu zaczyna się praca neurologopedy, który odpowiednią stymulacją mózgu usprawni tworzenie się normatywnych wzorców, czyli pomoże w tworzeniu się nowych neuronów! W wielu przypadkach wady wymowy wynikają z problemów z przyjmowaniem określonego rodzaju pokarmu w dzieciństwie

Neurologopeda wie w jaki sposób dziecko powinno jeść, pić, ssać. Wie jak pomóc dziecku, które ma problem z przyjmowaniem pokarmów, nie przybiera na wadze, ma wybiórczości pokarmowe czy alergie na wybrane konsystencje. Neurologopeda wie również jak powinno mówić Twoje dziecko w określonych latach życia.

Neurologopeda pracuje również z wcześniakami, które długo przebywały w inkubatorze lub były karmione sondą, a także z osobami, u których połączenia nerwowe zostały zniszczone na skutek uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (udary, urazy, guzy mózgu czy niedotlenienia, obciążony wywiad okołoporodowy).

Neurologopedia to obszerna nauka, dlatego uważam, że trudno jednocześnie pracować z maleństwami na oddziałach, dziećmi niemówiącymi i osobami po udarach. Ja pracuję głównie z dziećmi, które nie mówią, a już powinny. Poprzez stymulację wszystkich funkcji poznawczych pomagam im budować nowe neurony, aby mogły w końcu powiedzieć pierwsze „mama”, czy „jajo” (jajo było pierwszym wystymulowanym przeze mnie słowem).

 

A więc kiedy zgłosić się do neurologopedy?

 • Kiedy Twoje dziecko ma problemy z jedzeniem, odmawia przyjmowania pokarmów, nie przybiera na wadze, nie toleruje określonych konsystencji.
 • Kiedy Twoje dziecko nie mówi, a już powinno, nie kontaktuje się z Tobą, nie reaguje na swoje imię, nie pokazuje paluszkiem, nie wykazuje zainteresowania Twoją osobą.
 • Kiedy Twoje dziecko jest z grupy ryzyka, tzn. Twoja ciąża nie przebiegała prawidłowo, dziecko jest wcześniakiem, było karmione sondą lub spędziło dużo czasu w inkubatorze.
 • Kiedy Twoje dziecko ma podejrzenie zaburzeń ze spektrum autyzmu, afazję czy zespół Aspergera (Jak rozpoznać autyzm?).
 • Kiedy podejrzewasz zaburzenia neurologiczne, wady genetyczne i gdy zostały one już stwierdzone.
 • Kiedy masz wśród bliskich osobę pod udarze czy urazie mózgu.

1 komentarz do “Czym zajmuje się neurologopeda?”

 1. Dobry neurologopeda jest bardzo ważną i pomocną postacią głównie podczas pierwszego roku rozwoju dziecka. Z całą pewnością pomoże nam zdiagnozować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości rozwojowe, pokaże i nauczy nas jak sobie z nimi radzić, a przede wszystkim obejmie fachową pomocą nasze dziecko, oczywiście o ile zajdzie taka potrzeba.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz