Metoda BLW, czyli źli rodzice i głodzone dzieci

Wpisując w wyszukiwarkę hasło Metoda BLW, możemy zobaczyć masę zdjęć uśmiechniętych maluchów, które z wielką radością jedzą. Jak to?

Matko, odpowiedz sobie teraz na dwa pytania:

Czy biegasz za dzieckiem po całym domu, wciskając mu papki na łyżeczkach, wypowiadając czarodziejskie  zdania: za mamusię, za tatusia!, leci samolocik do buzi!, ostatnia łyżeczka!, które maluch i tak ma w nosie ?

A może karmisz swoje dziecko przed telewizorem lub tabletem i jesteś przekonana, że gdyby nie to cudowne urządzenia Twoje dziecko umarłoby z głodu? (Zobacz wpis o wpływie wysokich technologii na dziecko).

Otóż nie.

metoda BLW

Metoda BLW – co to jest ?

Baby-Led Weaning, to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, która pozwala mu na naukę samodzielnego jedzenia od chwili startu. Oprócz faktu, że metoda BLW staje się ostatnio bardzo modna wśród młodych rodziców, jest również bardzo mądra.

Co metoda BLW daje Twojemu dziecku?

Po pierwsze rozwój wszystkich zmysłów. Twoja pociecha dotyka różnych produktów: ciepłych, zimnych, lepkich, kleistych; poznaje nowe smaki, kolory czy dźwięki spadających na podłogę kawałków jedzenia. Dziecko chrupie, skrobie ząbkami lub dziąsłami, łamie. Zaczyna dostrzegać, że niektóre podane mu rzeczy są soczyste, zaś inne suche. Mogą mieć ten sam kolor, a jednak inny smak. Dziecko poznaje otaczający go świat, eksperymentuje i zbiera informacje o nim. Zaczyna samodzielnie radzić sobie z różnymi konsystencjami, przez co nabiera pewności siebie.  Wczesna nauka żucia i połykania sprawia, że aparat artykulacyjny dziecka rozwija się prawidłowo, co zapobiega wadom wymowy w przyszłości.

Dodatkowo Twój maluch już od początku będzie pozytywnie nastawiony do jedzenia, zaś w przyszłości nie będzie miał oporów przed próbowaniem nowych smaków czy potraw o dziwnych, obcych nazwach.

Dodatkowo usprawnia to umiejętność koordynacji ręki i oka. Z punktu widzenia logopedycznego opanowanie tej umiejętności wpływa na szybsze opanowanie mowy i jest wstępem do późniejszej nauki czytania i pisania. Jedzenie wspólnych posiłków z dzieckiem nie tylko pogłębia więzi, ale również usprawnia komunikację na linii rodzic–dziecko. Wystarczy tylko obserwować zachowania malucha, aby nauczyć się jakie są jego upodobania żywieniowe i jaka ilość jedzenia jest mu potrzebna, aby był najedzony. Pozwoli to również uciec od mitu, że dziecko otyłe to dziecko szczęśliwe. Dzieci karmione metodą BLW nie marudzą przy jedzeniu, gdyż owa czynność nie kojarzy im się z wpychaniem jedzenia na siłę. Rola rodzica ogranicza się do przygotowania posiłku oraz jego podania. Metoda BLW pomoże również spojrzeć krytycznie na dietę całej rodziny, gdyż przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania daje możliwość przygotowania jednego posiłku dla wszystkich, co jest również dużą oszczędnością dla domowego budżetu. Dodatkowo podczas spożywania posiłków dziecko uczy się precyzyjnego ruchu szczypcowego. Manipulacja rzeczami pod kontrolą wzroku to czynności powiązane ze sobą, które rozwijają mózg dziecka.

Metoda BLW – minusy

Jest jeden minus – bałagan, który początkowo będzie towarzyszył każdej próbie spożycia posiłku przez malucha. Jednak w pewnym momencie rodzice zorientują się, że siedzą przy stole z małym człowiekiem, który samodzielnie zjada obiadek zaspokajając głód. Słowo, które powinno towarzyszyć rodzicom rozpoczynającym przygodę z BLW to cierpliwość.

metoda BLW

Trzy pytania, które pozwolą ocenić gotowość dziecka na rozpoczęcie samodzielnego jedzenia:

  1. Czy Twoje dziecko ukończyło 6 miesięcy ?
  2. Czy Twoje dziecko siedzi samodzielnie ?
  3. Czy Twoje dziecko potrafi chwytać jedzenie i trafia do buzi nie wypychając go językiem ?

Jak zacząć ?

„Food is just for fun until they are one”

Jeśli w Twoim domu nie ma krzesełka do karmienia należy takie kupić. Następnie przygotowujemy produkty odpowiednie dla dziecka i dostawiamy krzesełko do stołu. Pod krzesełkiem dziecka należy rozłożyć czystą matę (jeśli nie chcemy marnować jedzenia), na którą będą spadały warzywa, owoce i inne produkty podawane maluchowi. Początkowo pozwalamy dziecku jeść palcami, by w późniejszym okresie wprowadzić plastikowe sztućce. Produkty podawane dziecku powinny być łatwe do uchwycenia, pokrojone najlepiej w paski. Ważne, aby spożywać posiłki razem. Dziecko będzie mogło Cię obserwować i naśladować. Należy również odpowiednio dobierać pory posiłków. Dziecko powinno być wyspane i średnio najedzone. Należy pamiętać, że do skończenia pierwszego roku życia dziecka nadal jego głównym pożywieniem jest mleko, zaś metoda BLW to początkowo tylko zabawa jedzeniem.

metoda BLW

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

CO JEŚLI DZIECKO SIĘ ZAKRZTUSI ?

Należy przygotować się na to, że dziecko będzie się krztusiło do czasu kiedy nie nauczy się jakiej wielkości kawałki jest w stanie połknąć. Dodatkowo odksztuszanie i odruch wymiotny są na tyle utrwalone u maleństwa, że próba połknięcia zbyt dużej ilości jedzenia nie skończy się zadławieniem lecz wymiotami lub wypluciem. Są to niegroźne sytuacje, które są elementem nauki jedzenia.

ILE POSIŁKÓW DZIENNIE POWINNO SPOŻYWAĆ DZIECKO ?

Każde dziecko ma inny apetyt dlatego należy dostosować ilość posiłków do indywidualnych potrzeb dziecka.

CZY PODAWAĆ OWOCE ?

Najpierw podajemy warzywa, aby dziecko oswoiło się z ich smakiem. Jeśli początkowo są z tym problemy i maluch nie chce ich jeść należy regularnie ponawiać próby ich wprowadzania. Jeśli dziecko zaakceptuje smak warzyw, stopniowo dołączamy owoce. Należy bacznie obserwować czy nasza pociecha nie ma alergii na niektóre owoce, np. truskawki.

JAK PODAWAĆ JAJKO ?

Możemy podawać dziecku całe ugotowane jajko już w 5,6 miesiącu życia. Może być samo lub jako dodatek do zupy.

 

Odsyłam do modelu żywienia niemowląt i małych dzieci opracowanego przez Instytut Matki i Dziecka.
http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf

Dodaj komentarz